Pierwsza wizyta u podologa może budzić niepokój, nie ulega przy tym wątpliwości, że jest to niepokój, który znajduje uzasadnienie, dla wielu osób charakterystyczny jest bowiem lęk przed nowościami.
Uporanie się z obawami jest łatwiejsze, jeśli wiadomo, jak przygotować się do spotkania ze specjalistą. Na pierwszy plan wysuwa się to, że podolog nie oczekuje od swojego pacjenta szczególnych zabiegów przygotowawczych, choć oczywiście przed przekroczeniem drzwi gabinetu warto zadbać o higienę stóp tak, aby poprawić komfort tak własny, jak i specjalisty.
Co ważne, nawet, jeśli stres sprawi, że nie będzie to możliwe, nie jest to wcale poważny problem, przed każdym zabiegiem lekarz podolog odświeża bowiem stopy pacjenta. Jeśli problem jest bardziej złożony, a pacjent był kiedyś diagnozowany, zawsze warto zabrać ze sobą wyniki badań i opinie lekarzy. Ułatwi to przeprowadzenie wywiadu i podjęcie środków zaradczych.
Zasady tej należy przestrzegać również wówczas, gdy pacjent został skierowany do podologa przez diabetologa lub reumatologa.
W czasie wizyty warto pamiętać też o tym, że to podolog jest lekarzem, który ma pomóc pacjentowi, niewskazane jest więc obawianie się przed stawianiem pytań i zakładanie, że są one niemądre albo mało inteligentne